LarpHaTár
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

+22
Lorin
Dreegar
Predi
Ahriman
Mortor
Magitor
belzee
Keitel
Pangloss
Lecram
Spectre
PG
Andrew
Lobster
Kildar
Sonir Norend
Eglar
Damien-Maelstrom
Soloviel
Gem Kapocs
Deman
Ashi Valkoinen
26 posters

12 / 16 oldal Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Lobster Kedd Feb. 08, 2011 10:29 am

Lorin írta:
Amúgy a kardot miért is nem lehet megfogni a markolatánál? Én úgy tudom hogy voltak olyan emberkék akik ha kellett az a pár centi akkor igenis megfogták a markolatnak a légvégét hogy alig bírták megtartani.
Meg lehet fogni, csak hülyén néz ki és a valóságban egy pillanat alatt kifordították volna a kezéből. Ráadásul tipikus szabálykerülő mentalitás, hogy "nyer még néhány centit" a kardhosszhoz.

Amúgy egy másik észrevétel, ezzel a videóval nem azt akarták demonstrálni hogy pajzsos ellenféllel szemben hova érdemes ütni? Mert például a láb amennyiben a játékon érvényes felület úgy elég egyértelmű célpont.
Nem véletlen, hogy a lábszárat nem szeretem találati felületnek behozni. Általában erre van a legkevesebb embernek megfelelő és larpsafe támadási és védekezési technikája. Csak olyan játékokon tartom elfogadhatónak ahol a csapat garantáltan eléggé érett hozzá. Pl CJ-ken nem lesz sosem engedve.

Pajzsos ellenféllel szemben pedig a függőlegesen vállra (nem fejre) mért csapások sem olyan veszélyesek.
Iffar: Azzal is nyilvánvaló, amit Homár mondott, a fejre támadásról, DE hol a fenébe láttál te ezen a videón (vagy akár a többin) fejre támadást?
Jah, mindaddig amíg a célpont egyhelyben állva türelmesen várja hogy csépeljék. De ha már mozog, akkor a tapasztalatok szerint átlagosan minden 3-4. fentről indított ütés éri a fejet is. Ami megintcsak nemszeretem dolog larpokon.

Amúgy mit értettek a boffervívás alatt? Csak mert általában ha egy harcossal játszom akkor én sem arra törekedek hogy csak jól nézzen ki amit csinálok, hanem sokkal inkább arra hogy tényleg legjobb tudásom szerint leküldjem a másik harcost, igaz nem kiskapuzással hanem egyszerű vívással.
Boffervívásra és a kapcsolódó mentalitásra pár példa (csak az általam is látottakból szemezgetve, de sztoriszinten többet is ismerek)
Az első két megoldás arra a kedves exploitra épül, hogy ha egy tizedmásodperccel hamarabb érlek el, akkor a te találatod már nem számít (függetlenül attól, hogy a valós életben mindketten felnyársalódtatok volna)
- Kardgomb végénél fogott egykezes kard, a "+5centivel király vagyok" mozgalom tagjaitól.
- Ultrakönnyített pvckard amivel Luke Skywalkert megszégyenítő "lézerfalat" lehet húzni a "kolibriszárny technika" alkalmazóinak. Ezt megspékelve a "Singer féle" villámgyors tűszúrásokkal.

Néhány eszközökre épülő "boffervívós" tech:
- 4 méteres lándzsa ami a saját súlyától hajlik ívbe, és kényelmesen lehet fentről bökdösni az ellenség második sorát.
- Hajlékony kard, aminek elsődleges használati módszertana, hogy rábaszok a másik pajzsának a szélére, és a kard vége behajik és éppen eléri a testet/kart...stb.

Végül de nem utolsósorban a boffertechek szabályszintű kiskapuzásai (főleg a teljes találati felületre optimalizáltak):
- Dobólándzsa alternatív használata, avagy ejtsük rá a az ellenfél lábára a dobóeszközünket. Ugyanez fejlesztve, kicsit messzebbről leguggolva hajigálni az ellenfél lábszárát bármilyen dobócuccal, mert az ellen nem tud védekezni)
- Extrém hosszú lándzsa, amivel kényelmesen lehet lábszármagasságban sweepelni, majd csak elakad valakiben elven (a valóságban ugyebár nem sokat sebezne oldalirányban, ráadásul az első ember úgy lépné le a kezedből mint a sicc)

A fentiek elég jól kifejezik a "boffervívás" mentalitás azon árnyoldalait, amelyeknél csak az eredmény számít. A legtöbb esetben a szigorúan vett szabályoknak betű szerint megfelelnek, de szerintem a lényeg így is érződik... A linkelt videókon kifejezetten erre utaló jeleket láttam, és nem azt hogy igényesen és értelmesen harcolnának. Én sem vagyok híve a koreografált látványharcoknak, de azért elvárható némi stílus egy larpon szerintem.


A hozzászólást Lobster összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd Feb. 08, 2011 10:34 am-kor.
Lobster
Lobster

Hozzászólások száma : 1221
Age : 45
Registration date : 2008. Feb. 28.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 10:30 am

Érdekes, nekem mondjuk fegyveres harcból minimális tapasztalatom van, pusztakezes harcban viszont többnyire otthon vagyok.

Első nézésre az lepett meg, hogy mennyire hasonló elemeket használnak, mint ami karatén megjelent. Miután erre a hasonlóságra rájöttem, próbáltam így meglátni a logikát, és végig néztem 8 részét.
Ami azt illeti logikusan vannak felépítve a videók, és a magyarázata is teljesen megállja a helyét. Nagyjából azt mondja el, amit a sensei-em is a kumuteiről.

A markolatot mondjuk én is közelebb fognám a pengéhez, mint ahogy fogom is, nem tudnám megmondani miért, egyszerűen így kényelmes.
Azzal is nyilvánvaló, amit Homár mondott, a fejre támadásról, DE hol a fenébe láttál te ezen a videón (vagy akár a többin) fejre támadást? Very Happy

A hónaljas téma szintén logikus, úgy ütsz karddal, hogy közben távol tartod a másik fegyverét. Más kérdés, hogy rendes fegyverrel ki tudsz-e fejteni akkora erőt, hogy komolyabb sérülést okozz ellenfelednek.

Ha hasonlítanám a karatéhoz, akkor úgy mondanám, hogy a Dagorhir-esek versenytechnikákat mutatnak be, míg ti a tradícionálisról beszéltek. Ami azt illeti a stílusunkban volt ágyék rugás, de valamiért versenyen (kivétel full kontakt s suspensorral) nem lehetett használni, ugyan így nem pusztakézzel harcoltunk, hanem seiken védővel, és nem törtük el a másik csontját, csak pöccentettük (illetve full kontaktba fél erővel küldtük). Talán látszik, hogy mire gondolok itt.

Ui: Magitor utolsó mondatát egyszerűen nem tudom értelmezni... az még hagyján hogy a hozzászólásaitok tele van idegen szakszavakkal, ami nagyon jól néz ki, ha parasztot vakít az ember (én is tudok ilyeneket mondani, ha programozásról van szó, de kétlem h a többség megértené mit akarok mondani, ha elkezdek sessionozni, idzni, ciklusozni, tömbözni, hogy csak az alapokat mondjam...) ellenben ha magyaráz célszerű közérthetően leírni.
A zornhau pedig ahogy utánakerestem neten úgy tűnik egy vívóiskola, egyrészt egy régi, másrészt egy régi. Tehát nem értem hogy lehet egy másfelessel kivitelezni egy iskolát... na mindegy
harmadszorra pedig megfeledkeztél szerintem arról, hogy ott a pajzsa, tehát nem biztos h karddal fogja hárítani a vágásod.
Ez most nem a kötözködő személyiségemből adódik, hanem abból hogy idegesít ha nem értem hogy a másik mit mond, mert úgy érzem, szándékosan ködösít.

Kötözködés: Amúgy pedig, igazán megnézném egy hasonlóan igényesen felépített videón, magyarázattal, mindennel együtt, hogy kell harcolnia egy TRÚ-nak...

Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Lobster Kedd Feb. 08, 2011 10:41 am

Iffar írta:Kötözködés: Amúgy pedig, igazán megnézném egy hasonlóan igényesen felépített videón, magyarázattal, mindennel együtt, hogy kell harcolnia egy TRÚ-nak...
Ez nem kötözködés, hanem egy reális igény. Régóta dédelgetett elképzelések egyikét sikerült szóban kifejezned Very Happy De a tavaszi LT előtt ennek megvalósíthatóságára biztosan nem kerül sor... Sad Ott viszont lesz alkalom összejönni, és kitalálni hogyan, hol, mivel és kikkel lehetne ezt jól megcsinálni. Vidiós kontaktot már sikerült szerezni, és most már akad pár olyan ember aki nemcsak hogy tud is kardozni, de van is olyan cucca, ami kinéz valahogy.
Egészen a legutóbbi évekig valamelyik tényező mindig hiányzott, félgagyit meg nem akartunk netre felrakni.
Igazából az eredeti tervben egy több alkalommal összehozott "ismeretterjesztő" sorozat lenne a cél, ami kezdődne a párbajoknál, többféle fegyvernemmel és felszereléssel, folytatódna a kisebb csapatok harcával, itt ott szó eshet dobó és lőfegyveres techekről sőt esetenként mágikus párbajokra való ötletek bemutatásáról is.
Tervek azok vannak bőven, de erőforrások sajna még szűkösen. Nem véletlen várunk sokat az idei Larper Találkozótól, ahol reményeink szerint sikerül pár embert megnyerni egy ilyen hosszútávú ügynek, ahol nem könnyen és azonnal jön az eredmény...
Lobster
Lobster

Hozzászólások száma : 1221
Age : 45
Registration date : 2008. Feb. 28.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 10:49 am

Nálam is a legjobb kifogás a minőség, de el lehet azt kezdeni félmagasra tartott léccel is. És jobb, mint amikor évekig csak beszélnek róla, mert hogy még nem fog kinézni jól.
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Kildar Kedd Feb. 08, 2011 10:51 am

Iffar: Most geci leszek de Magitor postjainak a felét nyugodtan szard le. Amúgy meglepődnél, mennyi programozó vagy legalábbis informatikával munkaszinten foglalkozó van ezen a fórumon Razz

Egyébiránt ha már itt tartunk, Zornhau = a liechtenaueri német iskola egyik mestervágása, magyarítva "dühös" vagy "haragos" vágás, amolyan joker-technika ami egy kicsit mindenre jó. Amit te találtál, az a magát erről elnevező vívóiskola.

És ha már a versenytechnikák vs tradicionálisnál tartunk: Vajon karateversenyen pontot ér az, ha egyszerűen ráteszed a tenyered a másik vállára? Tekintsünk el ennek kivitelezhetőségétől, a kérdés hogy a fent említett dolog pontot ér-e. Mert kb. ezzel vonható párhuzamba néhány technika, ami a videón volt, nem a "versenyen nem rúgjuk herén a másikat"-al.


Lobster: Részemről oké Very Happy
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Lobster Kedd Feb. 08, 2011 11:02 am

Iffar írta:Nálam is a legjobb kifogás a minőség, de el lehet azt kezdeni félmagasra tartott léccel is. És jobb, mint amikor évekig csak beszélnek róla, mert hogy még nem fog kinézni jól.
Ok. Mikor és hol legyen? Te mit hozol? Smile
Egyébként nemcsak a minőségre hivatkoztam hanem az erőforrások hiányára is ha jól láttam...
Viccet félretéve: ha más dolgunk nem lenne az életben, hidd el már meglennének a videók. De mivel csillió egyéb dologgal foglalkozunk ezért priorizálni kell sajna. Hidd el nem viccből szeretnénk más embereket is belevonni az "össznépi" ismeretterjesztésbe. Ennek két fő oka is van:
1 - nem tartjuk magunkat mindentudónak, és mivel több ember többet tud, ezért több mindent is tud megosztani egymással
2 - kevesen vagyunk, szétszórva az ország különböző csücskeiben, eltérő szabadidővel (főleg akik már melóznak és nincs nyári szünetük)
+1 - világéletemben elleneztem a "néhány ember kitalálja a tutit és jól elmondja a világnak, hogy így kell eztet csinálni e" elvet, ergo szeretnénk a lehető legtöbb nézőpontot és véleményt hozzáadni minden lehetséges tapasztalatmegosztáshoz.
Lobster
Lobster

Hozzászólások száma : 1221
Age : 45
Registration date : 2008. Feb. 28.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 11:12 am

Nevetni fogsz de igen.
No kontaktnál épp csak hozzáérsz a másikhoz. Ezt a fajta verseny módot technikai versenynek nevezik, és a kezdőbb fokozatokon illetve fiatalabb (asszem 18 alatt) korosztálynál van. A lényege, hogy a technikailag értékelhető ütéseket/rúgásokat pontozzák. Fejte pl csak jelzés értékűt lehet ütni, ha bepirosodik az ellenfeled arca, az neki pont Smile

A larpokon ugye sok kezdő is akad (aki nem tanult még harcot) tőlük nem nagyon lehet "értékelhető támadást" várni. Illetve nem ütheted meg nagy erővel, mert fáj neki hiszen nincs hozzá szokva.
Ezen kívül a karateversennyel szemben nem 1-1 harcok mennek és nincs bíró, aki pontozzon.
Így az értékelhető, de nem hozzáérő támadás helyett, kevésbé értékelhető, de érintő támadás kell hogy jelezze a találatot.

Én így húztam párhuzamot a kettő közé.

Szerk: Homárak reagálva
Ami azt illeti, ha legalább annyira értenék a fegyveres harchoz, mint a fegyvertelenhez, már csináltam volna ilyen videót. Más kérdés, hogy igazból ugyanúgy le lennék ugatva mint a fentebb linkelt.
Szerintem a több ember többet tud elvnél fontosabb a több ember kevesebb kritikát kap Razz
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Kildar Kedd Feb. 08, 2011 11:20 am

Ez idáig teljesen oké. A kérdés az, hogy vajon kellene-e oktatni a nem értékelhető támadásokat, hogy "így támadjál vaze"? Mert ne feledjük, hogy a videó nem arról szól, hogy hogyan vívnak a kezdők, illetve mit lehet a kezdőktől várni, hanem az adott rendszerben igenis tapasztalt - illetve magukat annak valló - emberek mondják meg a frankót.

Én szeretek hinni a fenntartható fejlődésben, ezért tőlem eléggé idegen, hogy ilyesmiket "tanítsak" bárkinek - nekem pl vesszőparipám a legalább látszólagos dinamika, a támadásoknak legyen hihető íve, a szúrásoknak legyen hihető vonala, ezért nem is vagyok oda az "átbillentős" dolgokért amik egy IRL küzdemlemben - amiben megjegyzem, nem szeretnék részt venni - még a ruhámat se szakítanák el. Más kérdés, hogy a kard-pajzsos larpos harcok szándék ide vagy oda, gyakrabban degradálódnak ilyesmivé mint nem, de ez már egy teljesen másik kérdéskör.
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Damien-Maelstrom Kedd Feb. 08, 2011 11:28 am

Most egy pár pillanatig megfordult a fejemben, hogy elkezdem kiosztani Magitort és Iffart a nyelvhasználatból és a kifejezések pontosságának fontosságából, de Magitornál nem éri meg, Iffarba meg egy helyen már belekötöttem.

Csak pusztán annyit jegyeznék még meg, hogy NINCS, ismétlem a világon SEHOL SINCS full contact verseny. Amiről te beszélsz, az a semi contact.

A példa, amit meg sikeresen félreértelmeztél így hangzik helyesen: egy NEM technikai, hanem éles versenyen, legyen az karate, box, vagy akármi kűzdősport: kapsz-e pontot azért, meg sikerült két ujjaddal hozzáérni az ellenfél felkarjához...?
Damien-Maelstrom
Damien-Maelstrom

Hozzászólások száma : 659
Age : 34
Tartózkodási hely : A Kettétépett Elme Birodalmában
Registration date : 2009. Feb. 19.

http://damien-maelstrom.freeblog.hu

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Lobster Kedd Feb. 08, 2011 11:28 am

Iffar írta:Homárak reagálva
Ami azt illeti, ha legalább annyira értenék a fegyveres harchoz, mint a fegyvertelenhez, már csináltam volna ilyen videót. Más kérdés, hogy igazból ugyanúgy le lennék ugatva mint a fentebb linkelt.
Szerintem a több ember többet tud elvnél fontosabb a több ember kevesebb kritikát kap Razz
1 - A fegyvertelen harcos videóid merre találhatóak? Bevallom kíváncsivá tettél, hogy mit értesz "félmagas léc" alatt a saját munkáidban.
2 - Ezt a videót sem ugatja le mindenki. Mint mondottam, pl az ostromosok vszeg elismerően bólogatnának. Olyan ez, mint hogy vannak akik elismerően bólogatnak egy főzőműsorra amiben mézes skorpiót sütnek, és csokival töltött sáska a desszert. Én meg speciel hányhatnék tőlük Smile Tömören mondva: nem vagyunk a célközönsége ennek a videónak, és amit mi fogunk csinálni az meg másoknak nem lesz jó.
3 - Szerintem több ember pontosan annyi kritikát kaphat. Legalábbis a sokszáz fős Drachenfest videókban látható harcokról ugyanúgy elmondjuk a véleményünket, mint a kétemberes fentiekről. Tehát nem igazán értek egyet az elvek közti priorizálásoddal...
SZERK: példa itt: https://www.youtube.com/watch?v=2MgSF3xX-vg&feature=related

Lobster
Lobster

Hozzászólások száma : 1221
Age : 45
Registration date : 2008. Feb. 28.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Magitor Kedd Feb. 08, 2011 11:44 am

Kösz Kildar Very Happy Kezdőkel nem jó példálózni mert ahogy tapasztaltabb larper vagy vívó mellé kerül, de főleg ha ellen, akkor ha addig finoman dolgozott, a tapasztalat fölény miatt elkezd durvulni, csápolni stb. Én hoztam ki már ilyet emberből és észveszejtő, hogy nálam jóval több larpon résztvett egyén, igaz vívni nem tanult, mert nem volt hol, olyan veszélyesen, erősen, és durván kezd ilyenkor harcolni, hogy tényleg mindent bele kell adnod h le tud állítani, pl ezekre az esetekre akarok rámutatni. És igenis vívni tanulni kell, fegyverkezelés, elérést, erőgenerálást, hogy tudja mit lehet kihozni a cuccábol, mert pont az ilyen esetekből adódnak a balesetek nagy része hogy nincs tisztában a korlátaival az egyén.
Magitor
Magitor

Hozzászólások száma : 815
Age : 37
Tartózkodási hely : Debrecen, műhely, műhely.
Registration date : 2009. Jun. 23.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 11:47 am

Damien-Maelstrom írta:Csak pusztán annyit jegyeznék még meg, hogy NINCS, ismétlem a világon SEHOL SINCS full contact verseny. Amiről te beszélsz, az a semi contact.
Full kontakt: https://www.youtube.com/watch?v=tJ7fcFiZa7g
Semi kontakt: https://www.youtube.com/watch?v=Q13ZCnEQdfo

két random példa a youtube-ról. Nézd meg a védőfelszerelést is. Nem összekeverendő a szavak jelentése, és a fogalom amire használják.
Ami a kétujjas dolgot illeti, azt szerintem az előbbi hsz-ben megmagyaráztam.

Homár:
Azt írtam: ha legalább annyira értenék a fegyvereshez mint a fegyvertelenhez akkor csináltam volna már.
nem azt h olyat csináltam volna amit fegyvertelenből csináltam... lehetőleg ne fordítsd ki a szavaimat.


Szerintem a több ember többet tud elvnél fontosabb a több ember kevesebb kritikát kap
miért ha ezen a fórumon van mondjuk (hasraütés) 15 olyan ember aki aktívan beszélget, és a 15 együtt csinálja, kevesebb kritikát (akár építő jellegű akár destruktív) kapsz ezen a fórumon, mint ha egyedül csinálnád. A többi fórum nem igazán érdekes, csak azok amiket olvasol. Szerintem a DF sem nagyon szomorodott el hogy nem tetszik nektek a videójuk...
A videó készítés motíváltságáról írtam egyébként, hogy ha többen csinálják akkor a csapat szellem megadja a védelmet a kritikákkal szemben.

Magitor: na így már sokkal érthetőbb, ha ezzel kezded kevesebbet írok Razz
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Magitor Kedd Feb. 08, 2011 11:54 am

Új embernek kel idomulnia a régiekhez. Mindenkinek megvan az egyedi írásmódja, ezt nyeld le. Very Happy Én is szarul írok nyelvtanilag , ez van Daiment idegesítem vele az rendben van Very Happy Ashi meg ilyen, ilyen az írásmódja, ha fikázunk valamit azt úgy is szoktuk írni, ezeket amit írunk építő jellegű kritikák amibe már beleszaladt a közösségé, és mint tudjuk jobb más kárán tanulni Very Happy
Magitor
Magitor

Hozzászólások száma : 815
Age : 37
Tartózkodási hely : Debrecen, műhely, műhely.
Registration date : 2009. Jun. 23.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Kildar Kedd Feb. 08, 2011 12:08 pm

Iffar: a dolog ott sántít, hogy a közös munkának bizony része a kritika is. Lehet, hogy 15 ember együtt csinál valamit, ám ne hidd azt, hogy az a 15 ember egyfajta borg kollektívaként mindig azonos véleményen lesz - attól, hogy nem látszik publikusban az a már egy ideje bőven hatjegyű karakterszámú baszkalódás amit pl. Homárral egymás irányában elkövetünk mind a CJ, mind a DK szervezésének kérdéskörében, attól még létezik.

tl;dr: Azonos mintából vett több ember nem kap kevesebb kritikát összességében, legfeljebb kívülről kevesebb látszik.
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 12:11 pm

Igen, lehet hogy az új embereknek kell idomulnia.
Viszont a túlzott kritika még ha építő jellegű is, destruktívan hat a legtöbbekre.

Illetve ha egy társaság ami elvileg nyitott bárki számára, kritizálja az újonan érkezőket, azt a kívülállók öntelt, destruktív és zárt csapatnak fogja tartani, és bár a csoport tagjai hej de segítőkésznek gondolják, kívül állóknak pont az ellenkezője jön le.

Persze ez most egy teljesen általános gondolat. Ha olyan helyre írnám, ahol megvan a lehetősége, hogy ilyen probléma áll fent, akkor a csapat tagjai elkezdenének velem vitatkozni, vagy jobb esetben átgondolnák.

Igen ez most egy random agymenés post... Very Happy
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Lobster Kedd Feb. 08, 2011 12:13 pm

Iffar írta:Azt írtam: ha legalább annyira értenék a fegyvereshez mint a fegyvertelenhez akkor csináltam volna már.
nem azt h olyat csináltam volna amit fegyvertelenből csináltam... lehetőleg ne fordítsd ki a szavaimat.
Sorry, de nekem úgy tűnt, ha egy bizonyos szinten értesz a dolgokhoz akkor máris videót csinálsz belőle Wink De ezek szerint az hogy valaki ért valamihez még nem jár azzal, hogy automatikusan videót is gyártana belőle. Ez egyébként az itt írogató emberekre is igaz, tehát kb. ennyire jogosan lehet számonkérni rajtunk, hogy miért nincs már vidi Very Happy Majd ha jut rá fölös erőforrás akkor lesz.
Iffar írta:Szerintem a több ember többet tud elvnél fontosabb a több ember kevesebb kritikát kap miért ha ezen a fórumon van mondjuk (hasraütés) 15 olyan ember aki aktívan beszélget, és a 15 együtt csinálja, kevesebb kritikát (akár építő jellegű akár destruktív) kapsz ezen a fórumon, mint ha egyedül csinálnád. A többi fórum nem igazán érdekes, csak azok amiket olvasol.
Csakhogy mi nem csak ERRE a fórumra szeretnénk videókat készíteni. Mi a francnak készítsen az ember olyan videót amit csak azok néznek meg akik csinálták? Furcsa elképzelés, nem is nagyon tudok azonosulni vele. Valószínűleg a kiinduló elképzeléseink között tátongó szakadék miatt beszéltünk el egymás mellett.
Egyébként meg a dolog abban is sántít, hogy egy pillanatig nem volt szempont, hogy kevesebb kritikát kapjunk is bármire. A kritika az jó, és mint minden visszajelzés kifejezetten értékes információ (és itt a kritikáról van szó, nem az agyatlan fikázásról).
Tehát se nem cél se nem eszköz a több ember bevonása a kritika elkerülését illetően. Továbbra is elsődleges a több tudás megosztása.
Iffar írta:Szerintem a DF sem nagyon szomorodott el hogy nem tetszik nektek a videójuk...
Mint ahogy mi sem fogunk. Nem egyetemes igazságokat hirdetünk, hanem egy adott szubkultúra adott metszetének kedvelt irányzatába engednénk bepillantást. Akinek tetszik az érdeklődni fog, akinek meg nem, az becsukja az ablakot oszt nem klikkel többé a környékére sem Very Happy
Iffar írta:A videó készítés motíváltságáról írtam egyébként, hogy ha többen csinálják akkor a csapat szellem megadja a védelmet a kritikákkal szemben.
Lásd fentebb. Nincs szükségünk védelemre, nem harcba vonulunk Smile Egyébként meg ha végiggondolod csak annyi történik, hogy az utólagos kritikák egy részét már ELŐZETESEN beépítjük a folyamatba, hiszen MEGKÉRDEZZÜK az embereket, sőt ők maguk is RÉSZT VEHETNEK BENNE ha akarnak. Ezáltal nem elkerültük a kritikákat, csak azok nem utólag a fórumban, hanem már a megbeszélésen, a felvételen...stb tehát a folyamatban megjelennek. Ilyen egyszerű Very Happy
Lobster
Lobster

Hozzászólások száma : 1221
Age : 45
Registration date : 2008. Feb. 28.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 12:19 pm

Az se mindegy h valaki ért-e a témához, és nincs igény videóra, vagy ért és van igény... két külön dolog.

Majdnem filozófikus megjegyzés: pedig igenis harcba vonul az aki nagyközönség elé áll.
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Kildar Kedd Feb. 08, 2011 12:19 pm


Igen ez most egy random agymenés post...
...or is it?
http://www.dramabutton.com/

Ugyan kicsit passzív-agresszív módon, de létező problémát vetettél fel. Ellenben azt se feledjük, hogy kifejezetten negatív megjegyzéseket csak néhány - bár hangos - embertől kaptatok, voltak ott bőven pozitívak is.

Mindenesetre az eddigi tapasztalataim alapján azt kell mondjam, hogy mindenkinek szíve joga elkönyvelni minket olyannak, amilyennek akar - én attól még marhajókat fogok játszani azokkal, akik átlátnak ezen a felszínen.
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Ashi Valkoinen Kedd Feb. 08, 2011 12:30 pm

Na, látom, termeltetek ide, én megmondom a "trú-frankó"-t:

Leszarom a videót. Mert gáz. Ahogy még Lorin írta, voltak, akik markolatgombot fogtak támadás közben, de ezek általában olyan lendítések voltak, amik két kézzel indultak és egy kézzel (a markolaton hátrébb lévő) fejeződtek be, abban a reményben, hogy kettévágod az ellent, mielőtt vissza tudna támadni rád. A videóban az a gáz, hogy nem a valós vívást modellezi, hanem az adott szabályok között maximális eredményt próbál elérni. Egy ilyen csuklóból pöccintés a mi rendszerünkben pl. nem is találat, az ellenfél egy ilyen után nagyon simán le fog szarni téged.

Trú-videó: egyrészt a megfelelő technikai oldal hiánya miatt nincs (részünkről) (kamera pl.), másrészt mert egy előre beállított, felvett szituáció sosem fogja visszaadni a valóságot. Nem videókból kell tanulni vívni, mert azzal szarra sem mész, hanem amikor már ötödször-hatodszor vertek fejbe keményem, és megtanulod, hogy a kibaszott fejedet is védeni kell (ahogy a lábszárad és MINDEN testrészed), akkor majd jóság lesz. Mert a legtöbb helyen a kézfej nem találati felület (ez egy példa), de ha én vagy Gem ráhúz egyet a kezedre, akkor azzal már nem nagyon akarsz OUT sem kardot markolni az elkövetkező húsz percre... IN meg pláne nem. Kis kitérő után, ahogy írták felettem, nem mi akarjuk megmondani a tutit, tőlem a fél ország pöcögtethet, leszarom, de ha valaki eljön hozzánk, akkor tartsa tiszteletben azokat a szabályokat, amit mi NEM PRÓBÁLUNK RÁERŐLTETNI másokra (ezért nem is volt eddig ilyen videózás).

Az a baj ezekkel a technikákkal meg "technikás sportokkal", hogy érintésre mennek, abszolút más az előnyös egy ilyenben, mint a sport eredetijében. A legtöbb LARPHaTár, azaz trú játékon azonban nem technikás vívás van, hanem a földi középkori vívást modellező vívás, amiben bizony benne van a megnövekedett találati felület, a semi contact, stb. Caelum óvatosabb játék a nagy létszám és a kezdők miatt, Demgard vagy FH viszont sokkal "keményebb". Ahova elmész, tartsd tiszteletben a szabályokat. Ennyi.
Ashi Valkoinen
Ashi Valkoinen

Hozzászólások száma : 2254
Age : 35
Tartózkodási hely : Gerecse, Tatabánya, vonat, Budapest
Registration date : 2008. Mar. 16.

http://ashi.web.elte.hu/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Kildar Kedd Feb. 08, 2011 12:34 pm

Hálás lennék ha a folytatást nem nekem kéne átpakolnom a vívás topikba.

Átvágtam én, előzmény linkjét beraktam az első flémhsz-be. - Ashi
Kildar
Kildar
Diktátor
Diktátor

Hozzászólások száma : 2651
Age : 35
Tartózkodási hely : Celldömölk/Veszprém/Vonat/Erdő
Registration date : 2008. Feb. 25.

http://sites.google.com/site/demgardikronikak/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Gem Kapocs Kedd Feb. 08, 2011 3:03 pm

Najó az utolsó fél oldalt lusta voltam végigolvasni. Tömören:

A videó szar. Nem azért mert larposcsápolós harc megy benne, hanem mert az a fajta larposcsápoló harc kerül bemutatásra ami baromira veszélyes! Pajzsok használata larpon eleve problémás, mivel a biztonság érdekében minden hatékony technikát hanyagolni kell.

Az idegen szavakat abban az esetben használjuk, ha nincs megfelelő magyar szó a pontos megfogalmazásra. Ajánlom a zornhau értelmezéséhez:

Maga a zornhau minden sor legelső vágása mindkét félnél. Olyan majdnem függőleges vagy haránt vágás, ami megfelelően kivitelezve félresöpri az ellenfél fegyverét, miközben a te fegyvered eléri őt. Polikardal is szépen kivitelezhető biztonságosan kb 10 perc gyakorlás után. A videó volt már linkelve a fórumra, youtubeon zornhau címszóra az első találat. Nem olyan nehéz előkeríteni Wink

Markolatgombra ráfogunk, de nem egykezes kardnál. Másfelesnél teljesen normális hogy kényelmesebb támasztás, jobb irányíthatóság kedvéért hátsó kézzel markolatgombra fogsz. Egykezes nem fogsz markolatgombon, legfeljebb a tenyérpárnád támaszt a markolatgomb felől, amikor lazán tartod a fegyvert ("bicskás" fogásban). Azért nem tartod markolatgombnál az egykezest mert kitöröd a saját csuklód. Ugyanezen megfontolásból nagyobb fegyvereket sem fogsz keresztvastól távol egy kézzel.

Videókészítés megoldható, biztosíts kamerát, mond meg milyen szituációt szeretnél levideózni a kismilliárd +1ből.

Larpokon is működnek az IRL vívótechnikák (igen jól), a legtöbbet azért nem alkalmazzuk mert nem akarom szilánkosra törni a kézfejed/arcod, nem akarom kificamítani az ízületeid, vagy nem akarom hogy egy dobás után véletlenül rosszul essél és törjön a nyakad/gerinced. Mert az nem vicces. De ettől még amit lehet biztonságosan kivitelezni (még a biztonság maximális szem előtt tartásával is vannak ilyenek) azokat érdemes, mert működnek. Pont jó példa a zornhau.
Rossz példa bármilyen közdelem amiben pajzs szerepel. A pajzs nem passzív védekező eszköz, sokkal gyakoribb hogy a fegyverrel elvezetsz/kitolsz, a pajzzsal pedig ütsz.

Lehet hogy tudnál emlegetni programozással kapcsolatos fogalmakat, én is tudnék dobálózni ruhaipari/szabászati szakszavakkal, de nem teszem mert ez nem az a fórum és nem az a topic. A "nem értem mit beszélsz" jelegű problémákra sajnos a milliomodik ugyanannak az embernek elmagyarázás után bevezettük Ahrimannal magunknak azt a szabályt, hogy mindent a nevén nevezünk, nem pontatlan (adott esetben teljesen fals) magyar kifejezésekkel dobálózunk. Aki érti annak jó, aki nem érti utánanézhet vagy akár meg is kérdezheti EGYSZER. De mivel az általunk használt kifejezések nem olyan varázsszavak amik csak emberbőrre írt ősrégi kódexek oldalain lelhetők fel a kiváltságosak számára, kicsit unalmas 50X leírni/elmondani ugyanazt. Lehet hogy ez a mi lustaságunk, de hidd el, egy idő után elege lesz mindenkinek a lusta/oda nem figyelő/beleszaró emberekből. És ez sajnos ilyen reakciókat vált ki.
Bármily meglepő mi is magunktól és egymástól tanultuk meg amit tudunk, többnyire töménytelen mennyiségű olvasással és videónézéssel olyan emberektől, akik nálunk köztudottan jobban értenek a témához, vagy mert jobb hozzáférésük van forrásokhoz, vagy mert sokkal többet van lehetőségük gyakorolni, vagy mindkettő.

Mivel azt a fórumot még nem olvastam nem tudom, de gyanítom hogy a kalapácsotok "lefikázása" indította el a lavinát. A biztonság kedvéért még egyszer: a kalapácsotok nem lett lefikázva. Az hogy valakinek nem tetszik egy egészen más dolog, ha ezt negatív kritikaként élitek meg és ennyire fennakadtok rajta, akkor ne tegyétek olyan helyen közszemlére ahol nem tudjátok hogy mindenkinek tetszeni fog.
Nem paraszt vagyok. Kildarnak, Homárnak, Magitornak, Ahrimannak, akárkinek ugyanúgy meg szoktam mondani ha valami nem tetszik vagy nem értek egyet. Emiatt sokan nem szeretnek, de akik igen azok felfogják hogy nem paraszt vagyok, egyszerűen őszinte.

Iffar írta:Ó, mielőtt írni kezdtem a fórumra végig olvastam az összes témát Wink
Namost ez az eddigiek alapján vagy kamu, vagy rossz a memóriád vagy nagyon felületesen, ergo kb értelmetlenül ovlastad. Ugyanis a fentebb leírt dolgok már ki lettek tárgyalva, többségük nem is egyszer. No offense.
Gem Kapocs
Gem Kapocs

Hozzászólások száma : 1928
Age : 35
Registration date : 2009. Mar. 09.

http://mentalpenis.blogspot.com

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 4:38 pm

Nem érzékeltem semmiféle lavinát, max egy hevesebb vitát.
De részemről vita lezárva, legalábbis igyekszem nem visszatérni rá.

Videó.
Ha csak ennyi kell, kézi kamerát, állvánnyal tudok biztosítani. Nem hiszem hogy muszáj lenne rendes tv-s cuccot összehozni. Házi kamerával is remekül meg lehet ilyet csinálni.

Milyen szituációt? Mondjuk kezdjük az elején. Egy teljesen kezdőknek szóló videó.
- Alapállás (ha több is van, akkor mondjuk a legkönnyebb 1-2)
- Mozgás (ugye nem mindegy milyen lépésekkel mozogsz)
- Egy két alapütés amit könnyű elsajátítani videóról.

Szerintem egy ilyen felépítésű videó hasznos lenne, és így elsőre talán nem is kell több.

Persze a videó nem helyetesítheti a valós harci edzést, de jó támpontot adhat, főleg ha részletesen el van magyarázva mit miért és hogyan.

Tehát mikor csináljuk meg?
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Gem Kapocs Kedd Feb. 08, 2011 5:08 pm

Iffar írta:Tehát mikor csináljuk meg?
Szituáció: csata, önvédelem, párbaj stb
Mert nem mindegy. Csatában a technikák nagyobb része nehézkesen kivitelezhető eredeti formájában a tömeg miatt, önvédelem során kb 6-7 éves kortól kellene tanulni a dolgokat ahhoz hogy ne reflexesen cselekedj az első távnyerésig, párbajban van értelme az általad leírtakról beszélni.

A filmezést kézikamerával meg lehet oldani, de mindenféle megosztás előtt a felvétel minőségét erősen ellenőrizni kell, mert sokszor apró részletek, kéztartások nem látszanak amik sokat egyszerűsítenének.

A felvételt megoldhatjuk egyeztetett szabadidőben egyeztetett zárt magánterületen (polikardért nem, fémért biztos hogy beszólnak közterületen ezért a margitszigetet kilőném mint lehetőség)

Addig is ha akarsz tanulni videjóból (mert igenis lehet, csak sokkal lassabban):
https://www.youtube.com/user/gemkapocs#grid/user/F819756565D69D3F
https://www.youtube.com/user/gemkapocs#grid/user/76FF5CAA19EB0FF0
https://www.youtube.com/user/gemkapocs#grid/user/99845A7C8FEC56A9
https://www.youtube.com/user/gemkapocs#grid/user/40039121783820A6

Elmélet gyakorlat vegyesen, nagyobb része (de lehet hogy a konkrét lejátszási listák is) szintén voltak már linkelve.
Gem Kapocs
Gem Kapocs

Hozzászólások száma : 1928
Age : 35
Registration date : 2009. Mar. 09.

http://mentalpenis.blogspot.com

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Iffar Kedd Feb. 08, 2011 5:36 pm

Én előttem egy "Hogyan kűzdjünk egy LARP-on" jellegű How to videó jelent meg. Ez most lehet furcsának tűnik, de lényegében egy olyan videót jelentene, amit az "elsőLARPos" megnéz, és tudja belőle mihez tartsa magát, tud belőle egy pici alapot szerezni.

Ebből a szempontból érdemes lehet párbajjal kezdeni. Esetleg felbontani támadás és védekezés részekre. Elég távol áll a csatától, ami ugye a LARPon megjelenik, de kezdők számára is érthető anyagot csak ebből lehet összeállítani.

Esetleg hozzá lehet rakni a videóhoz egy kis kitekintést is a csatákra. Ilyen tippek trükkök jelleggel, ahol rámutatnánk a kezdő játékos hibáira és útmutatót adnánk miként is tud érvényesülni.

Én szerintem "barátságosabb" és hihetőbb is hogy a videó LARP technikákról szól, ha polikarddal mutatják be. Bár növeli az igényességét, ha fém fegyverrel is bemutatjuk az adott támadást (de szerintem ezen videóban ez inkább érdekesség szintjét jelenti).

Ha esetleg a zárt magánterület nem jönne össze, szerintem az erdő is van olyan jó. Itt nálunk vannak kevesek által látogatott részek, és nem utolsó sorban nem kell utaznom. Razz

A videókat köszi, azonnal elkezdem nézni őket Smile
Iffar
Iffar

Hozzászólások száma : 132
Age : 38
Registration date : 2010. Dec. 15.

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Ashi Valkoinen Kedd Feb. 08, 2011 5:47 pm

Ha már how to larp, akkor én mondjuk alapállás, mozgással kezdeném. Fegyver nélkül. Erdőben. Ahol ágak, rönkök, kövek, egyszóval balesetveszély van. Mert ami egy tornateremben működik, az az AKB-völgy peremén nem fog.
Ashi Valkoinen
Ashi Valkoinen

Hozzászólások száma : 2254
Age : 35
Tartózkodási hely : Gerecse, Tatabánya, vonat, Budapest
Registration date : 2008. Mar. 16.

http://ashi.web.elte.hu/

Vissza az elejére Go down

Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók - Page 12 Empty Re: Vívás: technikák, tapasztalatok és útmutatók

Témanyitás by Ajánlott tartalom


Ajánlott tartalom


Vissza az elejére Go down

12 / 16 oldal Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

Vissza az elejére

- Similar topics

 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.